Krämig saffranssoppa med tofu
Ta fram saffranspåsen, för nu är krämig saffranssoppa äntligen på menyn igen! Idag görs den med tofu, och det blev faktiskt fuskigt gott. I receptet används en alspånsrökt tofu och dilltofu som ger fylliga umami- och havssmaker till soppan och dessutom ett perfekt tuggmotstånd! Varsågod och njut av en krämig saffranssoppa med tofu som är både klimatsmart, vegetarisk och riktigt god.
Ta fram saffranspåsen, för nu är krämig saffranssoppa äntligen på menyn igen! Idag görs den med tofu, och det blev faktiskt fuskigt gott. I receptet används en alspånsrökt tofu och dilltofu som ger fylliga umami- och havssmaker till soppan och dessutom ett perfekt tuggmotstånd! Varsågod och njut av en krämig saffranssoppa med tofu som är både klimatsmart, vegetarisk och riktigt god.
Så gör du
- 230 g Yipin tofu sjögräs & dill
- 115 g Yipin tofu alspånsrökt (½ pkt)
- 1 gul lök
- valfritt matfett till stekning
- ½ purjolök
- 2 morötter
- 1 vitlöksklyfta
- 1 msk tomatpuré
- 2 dl valfri matlagningsgrädde
- 4 dl vatten
- ½-1 dl vitt vin
- 1 msk citronjuice
- 1 grönsaksbuljongtärning
- ½-1 pkt saffran
- 4 potatisar
- salt och peppar
Tillbehör
- valfri creme fraiche
- färsk dill
Tips!
Se vilka butiker som har produkten här.
Du behöver
- Finhacka gul lök, vitlök och purjolök. Dela morötter i 1 cm tjocka skivor och tofun i 2 cm stora kuber. Dela också potatisen i små bitar.
- Stek gullöken i en stor gryta på medelhög värme tillsammans med lite matfett, tills den är genomskinlig. Tillsätt resterande grönsaker i kastrullen tillsammans med tomatpuré och blanda därefter om.
- Addera alla övriga ingredienser i din saffransgryta och låt puttra i ca 30 min, eller tills potatisen mjuknat. Rör också om från och till.
- Tillsätt sedan mer vatten om så önskas, smaka av med salt och peppar samt även mer saffran vid behov.
- Servera saffransgryta i djupa skålar, gärna med en klick fraiche och färsk dill. Mums!
Saffranssoppa = en höstfavorit!
Visst är saffran den bästa kryddan som finns? Vi på Yipin blir alltid så ivriga när saffranspåsarna dyker upp där i kassan, och det första vi lagar är denna ljuvliga saffranssoppa med tofu. Ett gott, krämigt och klimatsmart recept som vi är säkra på att typ alla kommer älska!
I soppan använder vi vår alspånsrökta tofu; en tofu som vår familj röker själva i vår tofufabrik i Vallentuna. Den har tagits emot med öppna armar och blivit en riktig favorit som alternativ till såväl skinka, korv och lax. Vi är så stolta!
Vi valde också att tjoffa i vår nyhet tofu sjögräs & dill i soppan; en tofu med fylliga smaker av färsk dill, sjögräs, salt och en hint av citron. Som du kanske märkt passar den utmärkt i soppa istället för exempelvis torsk, men den är även god att steka som filé, panera eller ha i en gratäng. Hittar du inte vår nyhet i din butik? Visa gärna en bild på förpackningen till din butik och be dem ta in den till vegokylen. De lyssnar mest på dig som konsument.
Psst. Du kan också använda vår extra fast naturell tofu istället för tofu sjögräs & dill, som ett proffs drar den åt sig av de härliga smakerna i grytan!
Tofun från Sverige
Vår alspånsrökta tofu och tofu sjögräs & dill är klimatsmarta protein som passar utmärkt som alternativ till fisk i såväl soppa som till potatis och sås. Vilken produkt blir din favorit?